„Ebben a módszertani kézikönyvben arra teszünk kísérletet, hogy körbejárjuk, hogyan teremthetünk olyan bizalommal teli, demokratikus és inspiráló alkotóteret, ami megmozgatja és önálló tanulásra, kutatásra, gondolkodásra ösztönzi a diákokat, és ahol mindenki számára biztonságos környezetben és közösségi tevékenység keretében folyik a felfedezés, a kísérletezés és az alkotás.”
A „mai fiatalokat”, a Z és alfa generációt tanító pedagógusok nap mint nap szembesülnek vele, hogy az iskolai tanórák, a frontális tanítás már nem elég hatékony módszer a gyerekek kompetenciáinak átfogó fejlesztésére. A tananyag átadásán túl szeretnénk megtanítani őket önállóan és közösségben tanulni, jól kezelni a bizonytalanságot, állandóan megújulni mikor szükség van erre – azonban sem idő, sem kidolgozott módszertan nem áll rendelkezésre ehhez. Kik is mutathatnának jobb példát ilyenkor, mint a művészek, akik munkájukat a folyamatos keresés, megfigyelés, alkotás, megújulás jegyében végzik? A Demo Lab itt bemutatott projektjei a művészek és pedagógusok együttműködésére építve mutatnak lehetséges módszereket arra, hogy kereshet a gyerekek és felnőttek csoportja megoldást egy, az egész közösségnek fontos problémára.
Tanúi lehetünk, hogy a pedagógiai gyakorlatot és a tanulás folyamatát többek között Freinet gondolataira alapozva milyen, eddig kiaknázatlan lehetőségek nyílnak meg a kommunikáció, közösség építés, csoportos tanulás, problémamegoldás és közösségi alkotás terén. A projektek mindegyikét átjárja az őszinte lelkesedés, a résztvevők egymásra figyelő, a közös célért tenni akaró attitűdje, ami az olvasót is saját kreatív közösség indítására inspirálja. A kiadványt szeretettel ajánljuk minden olyan gyerekekkel foglalkozó szakembernek és művésznek, akik szívesen részt vennének egy ilyen folyamatban és korábbi jó példákat, tapasztalatokat szeretnének megismerni. Minden projekt más és más – ahogy az abban részt vevők érdeklődése, problémái, erőforrásai is különbözőek, így biztosan találunk olyat, ami jó példát mutathat a saját csoportunkkal való közös munkához. Vagy csak gyönyörködjünk a kreativitás csodáiban és csodálkozzunk rá a „mai fiatalok” ötleteire, tenni akarására, erejére.
Támogasd a munkánkat, és tegyünk együtt a fiatalok demokratikus készségfejlesztéséért!
Legyél rendszeres támogatónk, vagy támogass minket egyszeri hozzájárulásoddal!
Amennyiben első kézből szeretnél értesülni a DIA programjairól és képzéseiről, megismernéd módszertani anyagainkat, akkor itt tudsz feliratkozni a hírlevelünkre.
DEMOKRATIKUS IFJÚSÁGÉRT ALAPÍTVÁNY
| Iroda: 1053 Budapest, Károlyi utca 11. II. emelet 1. | Székhely: 1068 Budapest, Király utca 80. fsz./11. | hellodia@i-dia.org |