Te is lehetsz kutató

„Ma már a tájékozódott állampolgár számára életbevágóan fontos képesség, hogy meg tudja különböztetni a tudást a szóbeszédtől, a tényeket a fikciótól, a propagandát a hírektől, az anekdotát a valós folyamatoktól.” /Arjun Appadurai/

A kutatás számunkra a tájékozódás, információgyűjtés, megoldáskeresés folyamata, ami az emberi kíváncsiságon és találékonyságon alapul.  A közös kutatást minden pedagógus, ifjúsági szakember, hivatalos keretek között működő, vagy önszerveződő diákcsoport számára ajánljuk, hiszen egy kutatási folyamatban való aktív részvétel számos kompetenciát fejleszt. Erősíti a kritikus gondolkodást, elemző látásmódra, forráskritikára tanít, segít megbízhatóan tájékozódni és megérteni az ok-okozati összefüggéseket. Olyan képességek ezek, melyek nem csak a továbbtanulásnál és a munkaerőpiacra lépésnél elengedhetetlenek, hanem minden állampolgár alapkompetenciái kellene, hogy legyenek.

Kötetünk bemutatja a kutatás tervezésének legfontosabb lépéseit, a kérdőív- és interjúkészítés csínját-bínját, a kinyert adatok megjelenítésének és a kutatás prezentálásának legjobb módszereit. Közérthető, pontos magyarázatokkal, ötletes gyakorlatokkal segít elsajátítani ezeket a képességeket, majd jó gyakorlatok bemutatásával motivál arra, hogy mi is belevágjunk csoportunkkal egy hasonló közös projektbe. A kiadvány utolsó témája napjainkban egyre aktuálisabb: az álhírek nyomába eredünk és nem csak elméletben ismerhetjük meg a „fake news” jelenséget és annak ellenszerét, a médiatudatosságot, de egy iskolai foglalkozás keretében megvalósítható workshop pontos leírását is megtaláljuk. A közösségi média buborékok és az álhírek korában egyre nagyobb szükség van arra, hogy a fiatalok képesek legyenek felismerni a megtévesztést, a túlzást, a félreértéseket. Ennek egyik legjobb módja pedig az, ha felvértezzük őket a szakszerű kutatás képességével.