Gondolkodjunk 3D-ben!

„Nem az a dolgunk, hogy problémák nélkül éljünk, hiszen ez lehetetlen. A feladatunk az, hogy megtanuljunk problémamegoldóként gondolkodni.”

Az iskolai nevelés kapcsán gyakran szóba kerül, milyen fontos feladatunk megtanítani a diákokat, hogy felmerülő problémáikat békésen rendezzék, azokra együtt tudjanak megoldásokat keresni. Egyre gyorsabban változó világunkban kulcsfontosságúvá vált, hogy össze tudjunk fogni egymással – szeretnénk, ha ez a generáció már az iskolában elsajátíthatná a közösséget érintő ügyek megértésének, megvitatásának képességét. Sajnos az őket tanító pedagógusok nagy részét erre a feladatra még nem képezték ki. Nekik szeretnénk segítséget nyújtani ezzel a gyakorlatias szemléletű kiadvánnyal, melyben sokéves tapasztalataink lényegét foglaltuk össze jól átlátható formában.  

A közösségi vita módszertanával foglalkozó kötet lépésről lépésre mutatja be, hogy építhetünk fel egy saját projektet az osztályunkkal a munka előkészítésétől a téma feldolgozásán és a konkrét vitahelyzetek megszervezésén át a reflexiók összegyűjtéséig. Érthetően és szórakoztatóan ismertetjük meg az olvasóval az érvelés csínját-bínját, a vita általános szabályait és legelterjedtebb formáit. Külön figyelmet szentelünk a fiatal korosztályban leggyakrabban felmerülő nehézségekre és azok megoldására. Rengeteg játékot, közösség építő és kommunikációt segítő gyakorlatot gyűjtöttünk össze, melyekkel a diákok felszabadultan, játékosan fejleszthetik közösségi problémamegoldó és vitázási képességeiket. Kidolgozott foglalkozásterveket is közreadtunk a kiadvány végén, melyek mankóként használhatók az első közösségi vita megszervezésénél.