Dilemma, disputa, demokrácia

„Vita közben érlelődnek a vélemények és meggyőződések, vita nélkül nincsen modern társadalom.”

Mindannyian tisztában vagyunk vele, hogy a vita állandóan jelen van életünkben. Az érveken alapuló „küzdés” művészete az ókor óta kultúránk fontos része és napjainkban is a demokratikus működés alapjának tekintjük. Számos országban a formális oktatás részét képezi a vitázás és nyilvános beszéd oktatása és hazánkban is nagy szükség van rá, hogy minél több fiatal váljon kompetenssé ezen a területen. A velük foglalkozó pedagógusoknak szól ez a kiadvány, mely az elméleti háttér megismerésében a vita-tanítás gyakorlati kérdéseiben is segít eligazodni.

A könyvben leírtak elsődleges célja nem egyének, vagy csapatok vitaversenyekre való felkészítése (bár ebben is hatékony segítséget nyújthatnak az itt leírtak), hanem a vita megszerettetése akár osztályfőnöki órákon, erdei iskolában, vagy diákönkormányzati választás apropóján. Az itt összegyűjtött anyagot megismerve olyan foglalkozásokat állíthatunk össze, melyek révén diákjaink megismerik a nyilvános megszólalás legfontosabb jellemzőit, a felkészülés lépéseit és a vita építőköveit, majd a játékos gyakorlatok révén rutint is szerezhetnek ezekben társaik körében. A függelékben található tételmondat-gyűjtemény, szószedet, irodalomjegyzék és a kiemelkedő stílusú beszédek gyűjteménye további hasznos mankót biztosítanak a disputát jobban megismerni és megismertetni vágyó pedagógusoknak. 

Célunk olyan könnyen kezelhető, jól áttekinthető kézikönyv létrehozása volt, amelyben bárki hasznos információkat és a gyakorlatba jól átültethető ötleteket kap ahhoz, hogyan lehet fiatalokat fokozatosan bevezetni a vita művészetébe, hogyan lehet őket segíteni abban, hogyan gondolkodjanak a körülöttük lévő világról, gondolataikat rendezzék, véleményüket felépítsék és megértsék, figyelembe vegyék mások szempontjait, érdekeit is.