Alternatív leckék

„… segítünk lerángatni az alapelveket az elméleti magaslatokból, és megmutatni, hogyan tudnak megjelenni a mindennapi tanári munkában.”

Ez a könyv arra a felismerésre épült, hogy sok pedagógus, aki hátrányos helyzetű, tanulási nehézségekkel, motiválatlansággal, sikertelenséggel küzdő gyereket tanít, eszköztelennek érzi magát a feladattal együtt járó problémákkal szemben. 

Gyűjteményünk olyan módszereket, eszközöket, megközelítéseket mutat be, amelyeket ma Magyarországon gyakorló szakemberek nap mint nap alkalmaznak a hátrányos helyzetű vagy mélyszegénységben élő gyerekek fejlesztésében. Kötetünk nem nyújt átfogó összefoglalást, de felvillantja azt a módszertani sokszínűséget és kreativitást, ami az alsó és felső évfolyamos gyerekekkel foglalkozó kollégák munkáját jellemzi. A kötet első felében olvasó megismerkedhet különböző tanulástechnikákkal, melyek bemutatása és játékos begyakorlása beépíthető az osztálytermi hétköznapokba. Ezután részletesen bemutatjuk 9 tematikus modell háttértörténetét és gyakorlati alkalmazhatóságát is konkrét esetleírásokkal, melyek a kipróbálást segítik. Nem csak betekintést kapunk ezekről, hanem teljes foglalkozásterveket olvashatunk többek között az Igazgyöngy Toldi Tanodájának fejlesztőitől, a Káva színházi nevelőitől, a társasjáték-pedagógia szakértőitől és a Szitakötő gyermekjogi szakembereitől.  Az így elsajátított módszereket pedig beépíthetjük saját átgondolt, értékrendünkkel és célrendszerünkkel összhangban felépített fejlesztési terveinkbe. 

Ajánljuk ezt a kötetet azoknak a pedagógusoknak, fiatalokkal foglalkozó fejlesztő szakembereknek, akik keresik az új megoldásokat, szeretnek kísérletezni és szívesen ötvözik a mások által kipróbált módszereket és eszközöket sajátjaikkal. Azoknak, akik értik és tudják, hogy a minőségi oktatás egyirányú ismeretátadás helyett a készségek fejlesztését és a tanulás tanítását tekinti céljának, az absztrakt tudáseszmény helyett a fejlődést helyezi középpontba és igazodik a gyerekek készségbeli sokszínűségéhez.