Az ifjúsági munka lehetőségei a digitális térben

Múlt heti blogposztunk folytatásaként megosztunk egy gyűjtést arról, hogy milyen lehetőségek állnak rendelkezésre pedagógusok, fejlesztő pedagógusok, szociális szakemberek, ifjúsági szakemberek számára a digitális térben. Nehéz ez a mostani helyzet mindenki számára, ugyanakkor számos izgalmas lehetőséget is tartogat. Éljünk bátran ezekkel a lehetőségekkel!

Digitális IKSZ? – Hozzuk ki a maximumot a helyzetből!

Ugyan, mi értelme ennek? Még a kötelező feladataikat sem tudják most rendesen megcsinálni, nemhogy bármilyen pluszt. Online nem is lehet segíteni másoknak. Egyáltalán hogyan lehetne dokumentálni, még ha történne is valami értelmes tevékenység? Most, hogy a lakásból is körülményes és veszélyes kimozdulni, ez szóba se jöhet.

Hogyan frissítsük fel az online megbeszéléseket?

A múlt heti blogposztban ígértünk nektek virtuális energizálókat, amiket vagy a megbeszélés elején vagy közben – illetve iskolai foglalkozások alkalmával is – érdemes bevetni, amikor azt látjátok, hogy a társaságnak csökken az energiaszintje.

Mire figyeljünk a képernyő előtt? – avagy a virtuális terek sajátosságai

Mint ahogy közületek bizonyára sokan, a múlt héten én is azzal szembesültem, hogy mennyi minden változott meg egyik pillanatról a másikra körülöttünk. Még az iskolák bezárása előtt meghoztuk a DIA-ban azt a döntést, hogy határozatlan időre felfüggesztjük az iskolai foglalkozásainkat, és minden találkozónkat, megbeszélésünket online intézzük, home office-ban dolgozunk.

Hogyan beszéljünk a diákjainkkal a koronavírus helyzetről?

Igen, a vízcsapból is a koronavírus folyik, mindenki erről beszél, teljes joggal. Mára már valamilyen formában mindenkinek hatással van az életére, és nem csupán a médián keresztül. Mindenki tömegközlekedik, dolgozik, iskolába jár, orvoshoz megy, bevásárol, uszodába, színházba, moziba megy (menne), és a lista még hosszú.

VoxPop a Toldi Tanodában. Miért is ne?

Amióta a DIA-ban dolgozom és szorosabban is összeismerkedtem a VoxPop Vitajátékkal, azóta kacérkodom a gondolattal, hogy ezt ki kellene próbálni a tanodában is. 

Kamaszkonferencia 2019 // #2

Szívmelengető látni, mikor fél év munkája valami nagyszerű dologban csúcsosodik ki. 130 csillogó szempár, 12 inspiráló és közvetlen előadó, számtalan mosoly, megfontolásra váró gondolat és sok felejthetetlen pillanat.

Kamaszkonferencia 2019 // #1

Szívmelengető látni, mikor fél év munkája valami nagyszerű dologban csúcsosodik ki. 130 csillogó szempár, 12 inspiráló és közvetlen előadó, számtalan mosoly, megfontolásra váró gondolat és sok felejthetetlen pillanat.

Hibázni ér! (de csak okosan)

„Ess el hétszer – állj fel nyolcszor.” – szól a kínai közmondás. De mégis hogyan fogadjuk el a gyengeségeinket és hibáinkat egy teljesítményközpontú, tökéletességet és sikert magasztaló világban?  Szerencsére a TED konferenciák ebben is a segítségünkre vannak.  

Te mihez kezdenél, ha lenne egy szabad éved?

Itt a felvételi ideje és még fogalmad sincs mit is akarsz? Vagy ugyan bejelöltél egy szakot, de nincs más vágyad, mint egy kis szünetet tartani a tanulásban? Esetleg csak egy kis kalandra vágysz? 

Tévedhetnek-e a tanárok?

Készültem írni egy cikket arról, mennyire fontos megtanítanunk a fiatalok számára saját hibáik és rossz döntéseik kezelését. Aztán ahogy egyre többet gondolkodtam a témán, arra jöttem rá, hogy van egy fontos csoport, amelynek tagjai még a diákoknál is jobban rettegnek a hibázástól. Ők a tanárok.  

A civilségről

Ha az elmúlt hetekben nyomon követtétek a hazai sajtót, találkozhattatok azzal a jelenséggel, hogy a civil szervezetek újra a közbeszéd célpontjaivá váltak. Ezzel kapcsolatban szeretnénk megfogalmazni és eloszlatni néhány tipikus tévhitet.  

"Először a saját lakhelyünkön nézzünk körül…"

Matolcsi Zsuzsa munkatársunk egy év alatt két helyi kezdeményezést indított el néhány barátjával a budapesti Wekerletelepelen, mindkettő hátrányos helyzetű családokat köt össze segíteni akaró fiatalokkal.

Ifjúságkutatásokból szemezgettünk

Most, hogy a sajtó a PISA tesztek eredményeitől hangos, arra gondoltunk érdekelhet titeket néhány olyan további információ a fiatalokról, amelyeket az ifjúságkutatásokból ismerünk.  

Egy tévedés története

A DIA-ban mi elkötelezettek vagyunk az “egészséges hibakultúra” mellett: vagyis a kudarcokra úgy tekintünk, mint a tanulási folyamat természetes részére. Ez akkor is így van, amikor mi követünk el hibát. Egy tanulságos történet következik.

„Jó ennyi csillogó szemet látni”

Gimnasztikai labdákkal felturbózott tanterem, iskolai mobilapplikáció, városszépítő gerillaakció is szerepelt a Speak Smart programban versenyző középiskolások ötletei között, melyekkel jobbá tennék a körülöttük élők életét.

Új módszertani kézikönyv

Áprilisban új kiadvánnyal jelentkezünk: az Alternatív leckék kézikönyvet olyan szakemberek közreműködésével hoztunk létre, akik komoly tapasztalattal rendelkeznek a szegénységben élő gyerekek fejlesztése terén. Lapozz bele a kiadványba!

Inspiráló gondolatok

2016. február 6-án a DIA szakmai beszélgetést szervezett a változás és innováció témájában. Összegyűjtöttük a kedvenc idézeteinket az eseményről.

Interjú

„Ugyanannyi tehetséges gyereket találok a hátrányos helyzetű cigányok között, mint bármelyik más diákcsoportban” – mondja Döme Zsuzsával, a mélyszegénységben élő cigány fiatalokat érettségire felkészítő Ámbédkár Gimnázium tanára.  

Egy amerikai önkéntes Budapesten

Parker a középiskola és az egyetem között tart egy év szünetet, hogy felfedezze a világot. Az Ugandában töltött hónapok után most Magyarországra érkezett, és a DIA-ban fog önkénteskedni a következő időszakban.  

A mentori szerepről

A Speak Smart programunkban izgalmas kihívás elé állítjuk a résztvevő tanárokat: úgy kell valódi problémamegoldókat „nevelniük” a diákjaikból, hogy nem oldják meg helyettük a problémákat. Ahelyett, hogy a tudás forrásaként megadnák a válaszokat, mentorként segítik őket…

Törődést karácsonyraTörődést Karácsonyra

  A karácsony a szeretet ünnepe. A szeretetünket és törődésünket általában ajándékozással fejezzük ki. De mi van azokkal, akik valamilyen okból kifolyólag nem jutnak ajándékhoz, odafigyeléshez vagy akár megfelelő élelemhez az ünnepek alatt?

Csalóka kép

A megoldáskeresés mindig a megfigyeléssel és a kérdésfeltevéssel kezdődik. Vagyis minden azon múlik, mit veszünk észre a világból. És mit nem…  

Elköszön a Szólj bele! Program

2015-ben sok száz vitaesemény, több ezer résztvevő, tucatnyi képzés, és megszámlálhatatlan mennyiségű élmény és találkozás után elbúcsúzunk a Szólj bele! Programtól.

Gondolatok egy iskolai vitanapról

A Szólj bele! Program a DIA vitakultúra-fejlesztő kezdeményezése, amelyben idén is több iskolai vitaesemény valósul meg, ahol a diákok  egy izgalmas témát járnak körbe a párbeszéd eszközeivel. Az alábbiakban egy tanárnő személyes beszámolóját olvashatjátok.

Amit tudni érdemes az 1%-ról

Pontosan 26 nap múlva lejár a személyi jövedelemadóról való beszámolás határideje, és egyúttal az 1%-os felajánlásoké is. Ha még nem ástad volna bele magad a témába, tudj meg többet az általunk készített infógrafikából!  

A közös többszörös

 A vita tanításában bevett gyakorlat, hogy a diákok kipróbálják, milyen egy olyan álláspontot képviselni, ami különbözik a saját véleményüktől. Ez egy nem könnyű helyzet, aminek azonban jelentős fejlesztő hatása is lehet. Varga Péter írása

Arról, hogy miért vitázunk…

2015. március 4-én kollégánk, Takács Viki beszédet mondott ifjúsági szakemberek nemzetközi közönsége előtt a Cafe+ Speak! Listen! elnevezésű rendezvényen az Európa Pontban. Az elhangzottakat alább magyar nyelven olvashatjátok.

Inspiráció a falra

Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de mi a DIA-ban szeretjük magunkat inspiráló idézetekkel, motiváló gondolatokkal körbevenni.  Most megosztunk veletek három ilyet, amelyeket akár a falra is kitehettek…

Fejtörés a fejlődésért

„Ez a munka nem könnyű. Nehezen kezelhető, szegénységben felnövő, kilátástalan jövő elé néző gyerekekkel dolgozni, nem könnyű.” – Tasnádi Zsófia írása dilemmákról és megoldási lehetőségekről a hátrányos helyzetű közösségek fejlesztésében.

Mi történne, ha holnaptól eltűnnének a civilek?

Fenti, szándékosan provokatív kérdést tettem fel minap egy gimnázium végzős diákjainak. Hamarosan nagykorúak lesznek, szavazati joguk lesz, és komoly döntések előtt állnak. Mindannyian gondolkodó, okos fiatalok. A válaszaik sokkolóak voltak.