Tenni másokért és tanulni belőle.
Az elmúlt 15 évben sok projektünkben volt lehetőségünk népszerűsíteni a ’service learning’ szemléletet vagyis azt, hogy milyen elképesztő tanulási potenciál van a másokért való munkálkodásban.
Mi azon az állásponton voltunk, hogy nem szerencsés kötelező jelleggel bevezetni az 50 órás közösségi szolgálatot az érettségit adó középiskolákba, mert ahhoz, hogy minőségi módon valósulhasson meg, komoly szakmai hátteret, és elismerési rendszert kell mögé tenni.
Végül úgy döntöttünk, hogy megosztjuk sokéves tapasztalatainkat azokkal az iskolákkal és tanárokkal, akik erre igényt tartanak, hogy kihozhassák a maximumot ebből a helyzetből.
- tartottunk iskolai foglalkozásokat több tucat középiskolában
- szerveztünk 30 órás akkreditált pedagógus-továbbképzéseket számos településen
- összehoztunk egy módszertani kézikönyvet (link)
- lett egy ún. Vodafone angyalunk, aki egy éven át csak ezzel a témával foglalkozott elméletben és gyakorlatban
- készítettünk három rövidfilmet:
Iskolai közösségi szolgálat lépésről lépésre: https://www.youtube.com/watch?v=bxL_uIeGuS4
Iskolai közösségi szolgálat a terepen: https://www.youtube.com/watch?v=US41GkX4JE8
Hallgatók a közösségért: https://www.youtube.com/watch?v=Te-VwvFrg6A
- részt vettünk az EFFECt elnevezésű nemzetközi projektben, ahol egy éven keresztül a kollaboratív tanulás lehetőségeit feszegettük az iskolai közösségi szolgálat megvalósításán keresztül
- folyamatosan biztosítunk mentorálást és tanácsadást
- évek óta dolgozunk a Budai Középiskolával, ahol minden 9.-es osztály számára biztosítjuk az első X-es élményt a DIA sajátos módszertanával
És még mindig jobban szeretnénk, ha az X nem kötelező lenne, hanem egy választható lehetőség, és ha lenne mögötte pedagógiai megalapozás és feldolgozás.