Az Egy hajóban evezünk közösségi vitaklub programunk keretében nem csak vitaklub alkalmak megvalósítását mentoráljuk, és nagy, közös eseményeket – vitatábort, vitanapot – szervezünk, hanem rendszeresen szentelünk időt arra is, hogy a vitaklub vezetők személyesen is találkozzanak egymással és a DIA stábjával. Ennek aktuális állomásaként idén novemberben is megtartottuk a módszertani és networking eseményt, ahol a vitaklub vezetők csapatépítő feladatokat, új vitajátékokat és vitagyakorlatokat próbáltak ki. Olyanokat, amiket az esemény után átalakítva, adaptálva, a vitaklubjainkban is használni tudnak.
1. blokk: Csapatépítés
A napindítás célja az ismerkedés és kapcsolódás volt. Éppen ezért készítették el a résztvevő vitaklub vezetők saját vita-életút térképüket, amin megjeleníthették mikor, milyen körülmények között és hogyan találkoztak a vitával életük különböző szakaszaiban. A térképek megszületése után hármas csoportokban egymással is megosztották saját alkotásukat. Ezt követően élőben is lejártuk a vitaklubok életútjának utazását. A résztvevőknek a vitaklubjuk első tétova lépéseinek pontjáról kellett eljutniuk a mába, amelyhez az út a kételyek és kihívások mocsarán keresztül vezet. A feladat során a vitázás alapértékeire és a vitaklubvezetőként őket segítő erőforrásokra támaszkodhattak. Végül mindenki sikeresen átért a mába, a túlpartra így a napunkat is folytathattuk.
2. blokk: Módszertani elmélyülés
A következő részben három kisebb csoportban, előzetes felmérés alapján A vitaklubok útjának (bővebben lásd: Egy hajóban evezünk kiadvány 106. oldal) három különböző területére fókuszáltunk.
- A vita alapjai terület
A vita alapjai tematikájának elkészítésekor szempont volt, hogy a gyakorlatokkal egy témát járjunk körül: így az ünnepek közeledtével ez a karácsony lett. Emellett hangsúlyos volt az a tény is, hogy a blokkban résztvevő vitaklub vezetők többsége nemrég csatlakozott a vitaklub hálózathoz, viszont egy vitaklub vezető a hálózat elindulása óta tagja a közösségnek. Így a gyakorlatok összeválogatása, valamint új gyakorlat létrehozása során célként lebegett az újat adni vágyás érzése – hogy senki számára ne legyen megszokott, vagy unalmas. Ebben a blokkban így előkerült a Meghallgatás a kötekedésügyi bizottságban (bővebben lásd: Dilemma, disputa, demokrácia kiadvány 74. oldal) című gyakorlat is. A legutolsó feladat pedig egy közös, morális dilemmákat tartalmazó történet megalkotása volt, amit minden vitaklub vezető bevihet saját vitaklubjába – így senki nem távozott üres kézzel.
- A vita gyakorlatban terület
Az egyik csoportban a saját vitatémák megtalálására, feldolgozására és az ezzel kapcsolatos tételmondatok készítésére koncentráltunk. Ehhez egy Témabolygó belső magjába összegyűjtöttünk néhány, a vitaklub vezetők számára érdekes témát, a külső héjba pedig a vitaklubokat foglalkoztató kérdések kerültek. Szimpátia pöttyökkel ezek közül a pályaorientációt választottuk a feldolgozáshoz, amiben egy-egy Jövőkereket (bővebben lásd: Dilemma, disputa, demokrácia kiadvány 145. oldal) töltöttünk ki az alábbi mondat kezdéssel:
“Ha kötelező tantárgy lenne a pályaorientáció 1. osztálytól, akkor …”.
A téma alapos körbejárása után jó tételmondatokat készítettünk, olyanokat, amik a saját vitaklubjainkban érdekesek, relevánsak és bevethetők a pályaorientációhoz kapcsolódóan.
- Vitakészségek
A vitakészségek a vitázás talán azon része, amiről könnyen elfelejtkezünk, amikor készítjük a vitaalkalmaink tematikájat. Mégis ez az a terület, amibe talán az egyik legtöbb játékos elemet be lehet vonni, és ezzel teret adni a résztvevők sokrétű fejlesztésének. Kreativitás, non-verbális kommunikáció, érzelmi intelligencia, megszólalás képessége, értő figyelem, kérdezési technika és még sorolhatnánk, hogy mi minden tartozik ide. A módszertani napon mindezekből igyekeztünk egy kis kóstolót adni a vitaklub vezetőknek. Tükörjátékban utánoztuk egymást, egymás nevében bemutatkozva meséltünk hasonlatokban a hetünkről, különböző meggyőzési stílusokban tartottunk szónoklatokat az alkohol betiltása mellett és ellen, valamint még a Fekete történetek gyilkossági rejtélyeit is megpróbáltuk kérdéseinkkel felderíteni.
3. blokk: Vita megoldási tervvel
Délután egy összetettebb folyamatot vittünk közösen végig, ami a vitára való felkészüléstől, a téma alapos körbejárásán át megoldási terv készítéséig és előadásáig vezetett.
“A mobiltelefonok betiltása az iskolában támogatja a diákok tanulmányi eredményeit.”
tételmondatból indultunk ki, amihez négy kisebb csoportban pro és contra érveket és azok cáfolatait is összegyűjtöttük. Ezeket a VoxPop vitajátékba tovább is vittük, amit új csapatokban játszottunk, így mások érveivel és cáfolataival is találkozhattunk. Hogy nagyobb kihívás legyen, a már ismert játék szabályain természetesen módosítottunk is, csak egy különbséget engedtünk meg a két oldal között, ráadásul mentőöv nélkül és kihívás helyett cáfolat kártyával játszottunk. Célként pedig a hajó felborulásának elkerülése mellett az akciókártyák elfogyasztása is megjelent. Ezután újabb csapatokban alternatív megoldási terveket dolgoztunk ki egy átdolgozott Business Model Canvas nevű eszköz segítségével (az eredeti forrása: INNO KIT Innovációs Projektek Lépésről Lépésre c. könyv 107. oldal), aminek bemutatását 2 perces beszédekkel zártuk.
Az eseményre a Színes ház gyakorlat hajóvá alakított változatával reflektáltunk, amire a nappal kapcsolatos legfontosabb tippek is felkerültek egy-egy szó formájában.
Bár néhány vitaklub alkalom még hátra van, a hálózat szempontjából ezzel a találkozóval búcsúzunk az idei évtől. Januártól pedig új helyszíneket is várunk, így ha felkeltette az érdeklődésedet a projekt, ezen az űrlapon jelezheted előzetesen a csatlakozási szándékod.