Ugyan, mi értelme ennek? Még a kötelező feladataikat sem tudják most rendesen megcsinálni, nemhogy bármilyen pluszt.
Online nem is lehet segíteni másoknak.
Egyáltalán hogyan lehetne dokumentálni, még ha történne is valami értelmes tevékenység?
Most, hogy a lakásból is körülményes és veszélyes kimozdulni, ez szóba se jöhet.
Ilyen és hasonló kifogásokat, érveket hallhatunk, amikor két héttel az iskolák bezárása, és pár nappal a kijárási szigorítás bevezetése után elgondolkodunk azon, hogy hogyan lehetne kihozni a maximumot a jelenlegi helyzetből. Nem olyan egyszerű, és különösen nem egy olyan területen, ahol a személyes jelenlét nélkülözhetetlennek tűnik.
Az tehát a kérdés, hogy van-e értelme annak, és ha igen, akkor hogyan, hogy a főként a virtuális térben zajló életünk részévé tegyük azt, ami miatt a közösségi szolgálat akár izgalmas, tartalmas tanulási és együttműködési lehetőségeket nyújtó tevékenység is lehetne.
Mert ami a legfontosabb lehetne, az éppen annak a megélése, hogy egy kicsi gesztus, segítség, odafordulás is milyen sokat jelenthet annak, aki segítségre szorul, de annak is, aki van olyan szerencsés helyzetben, hogy segíteni tud. Természetesen ilyenkor senki nem azért mozdul meg, mert pontokat szeretne gyűjteni vagy igazolást kapni arról, hogy úgy cselekedett, ahogyan az ilyenkor elvárható. Ilyen krízishelyzetekben viszont könnyebb megértetni a sokszor szkeptikus fiatalokkal, hogy miért fontos a segítés és az összefogás, így majd, ha újra lehetővé válnak a személyes kapcsolódások, könnyebben fognak tudni elköteleződni.
Összegyűjtöttünk pár olyan feladatot, amit digitálisan is ki lehet adni, az eredményeket összegyűjteni, egyéni vagy csoportos visszajelzéseket adni attól függően, hogy egyénileg vagy csoportban dolgoztak a diákjaink. Ezek a feladatok önmagukban is értékesek lehetnek, de természetesen hatásosabbak, ha egymásra épülnek. Felfoghatjuk ezt akár egyéni vagy csoportos projektként is, aminek a célja a segítés, szolidaritás iránti érzékenység, az önálló kutatómunka, és a reflexióra való képesség fejlesztése lehetne.
Gyűjtés
- Gyűjts össze legalább 10 linket, ahol a segítés/összefogás/szolidaritás valamilyen formájáról számolnak be! Legalább a fele kapcsolódjon a jelenlegi járvány okozta helyzethez.
- Minden link mellé írd oda, hogy a segítés milyen formájáról van szó, és hol lehet azt csinálni.
- Ezek közül válassz ki legalább kettőt, amit te is szívesen csinálnál! Indokold meg írásban, hogy miért éppen azt a kettőt választanád!
Harc az álhírek ellen
Próbáld eldönteni, hogy valós-e a talált linkekben szereplő hír/információ! Ehhez segítséget az Álhírvadász oldalán, és az Index ezen cikkében kaphatsz.
Ha megtehetnéd…
- Vedd fel a kapcsolatot legalább két kezdeményezéssel, és kérdezz rá, hogy te hogyan tudnál bekapcsolódni! Dokumentáld az eredményt!
- Keress legalább öt olyan kezdeményezést, ahol a segítséghez nem szükséges fizikailag jelen lenni! Csatold ide a linkeket!
- Válassz ki egyet, amit szívesen kipróbálnál, és indokold meg néhány mondatban!
Élesben…
- Ha lehetőséged van rá, próbáld is ki valamelyik tevékenységet élesben is, és írj róla egy rövid beszámolót!
- Ha technikailag lehetséges, akkor beszéld át az élményt néhány iskola- vagy osztálytársaddal, akik szintén végeztek valamilyen segítő tevékenységed ebben az időszakban. Ezeket a platformokat javasoljuk erre: ZOOM, Messenger, Google Meet.
Interjú
Keress legalább három személyt a környezetedben, aki valamilyen segítő tevékenységet végzett az utóbbi hetekben! Készíts velük egyenként interjút, és erről írj egy rövid összegző fogalmazást! Fontos, hogy az interjú leírásakor ne szerepeljen interjúalanyod neve.
Segítő kérdések (természetesen nem kell ezt szigorúan követned):
- Te milyen módon segítesz, hol és kiknek?
- Mi késztetett arra, hogy a segítésnek éppen ezt a formáját válaszd?
- Mi a legnehezebb ebben?
- Számodra mi okozza a legnagyobb örömet benne?
- Vannak-e társaid a segítésben?
- Kapcsolódik-e bármilyen veszély a tevékenységhez? Hogyan kezeled?
- Ha egy mondattal kellene ajánlod ezt a tevékenységet, mi lenne az?
- Korábban is végeztél már önkéntes tevékenységet? Ha igen, mi volt az?
- Hány éves vagy?
- Amúgy mivel foglalkozol? (dolgozol, tanulsz, stb.)
Plakát vagy figyelemfelkeltő poszt
- Ha találtál egy számodra szimpatikus tevékenységet, amin keresztül szívesen segítenél másoknak, akkor készíts egy figyelemfelkeltő plakátot vagy FB/Insta posztot, amin keresztül társakat toboroznál.
- Vedd figyelembe, hogy most mindenki a neten lóg, és híreket bújja, úgyhogy próbálj valami eredetit kitalálni a jó ízlés határain belül.
- Az eredményt oszd meg a barátaiddal, osztálytársaiddal, és kérj tőlük visszajelzést.
- A visszajelzések alapján végezd el a szükséges változtatásokat, és véglegesítsd a plakátot/blogbejegyzést.
- Amire érdemes figyelni: a tartalom és a forma kapcsolata, a legfontosabb információk kiemelése, eredetiség, helyesírás, betűméret, színek, könnyű áttekinthetőség, stb.
Példaként néhány link az utóbbi időkben indult kezdeményezésekről:
Hogyan érdemes segíteni a koronavírus-járvány idején? – 444.hu
Így segít több ezer egyetemista az online közoktatás megszervezésében – Azonnali
Szájmaszkokat készítenek az Operaház varrodájában – Mandiner
#segítés #szolidaritás #közösségiszolgálat #álhírek #készségfejlesztés
Galambos Rita